تلنگری با فروغ/ تورج عاطف

نامش فروغ الزمان  بود . فروغی  که هیچگاه در زمان  اسیر نشد  و همواره در پی عصیان و تولد دیگری  بود

او از رنج ها و شادمانی ها و بی گمان ز عشقی می گفت که حکایت بی زمانی را برایش ترجمان کرده اند.تولدش فروغ شعر است و معنی عشق  را فرخزاد کرد  

عمرش را به چهار فصل تقسیم کرد

اسیر

دیوار

عصیان

تولدی دیگر

چه زیبا زندگی که از اسارت و دیوار خسته  شدو آن را شایسته فروغ و فرخزادی زندگی ندانست  پس عصیان کرد و تولد دیگری را جشن گرفت  

می گویند سهراب سپهری  در رثای فروغ شعر " دوست " را سروده است

و رفت تا لب هیچ

و پشت حوصله ی نورها دراز کشید

و هیچ فکر نکرد

که ما میان پریشانی تلفظ درها

برای خوردن یک سیب

چقدر تنها ماندیم

سهراب و خیلی ها اسیر لب هیچ شدند وقتی که  فروغ شعر رفت و  تنهائی آنقدر بی کران شد که حتی برای خوردن سیبی هم همراهی نبود و این دلتنگی سهراب برای "دوست "بارها در اشعارش وجود دارد که بی گمان مشهور ترین آنها در این قطعه است

دو قدم مانده به گل

پای فواره ی جاوید اساطیر زمین می مانی

و ترا ترسی شفاف فرا می گیرد

در صمیمیت سیال فضا، خش خشی می شنوی

کودکی می بینی

رفته از کاج بلندی بالا،جوجه بردارد از لانه ی نور

و از او می پرسی

خانه ی دوست کجاست؟

.

خانه دوست کجا بود ؟  از دوست در شعر سهراب گفتم که حکایتی از فروغ را داشت اما خانه فروغ کجاست ؟

شاید باید این خانه را در بابا باغی تبریز و جذامخانه آنجا یافت . جائی که فیلم خانه سیاه است را فروغ فرخزاد  کارگردانی کرد. ابراهیم گلستان تهیه کننده این اثر می گوید "دنیا زشتی کم ندارد، زشتی‌های دنیا بیشتر بود، اگر آدمی بر آن‌ها دیده بسته بود. امّا آدمی چاره‌ساز است"

چاره خانه سیاه جذامخانه بابا باغی  فروغی بود که آنجا روشن کرد . او مصداق شعر خودش شد

من از شب حرف می زنم
من از نهایت تاریکی و از نهایت شب حرف می زنم
اگر به خانه من آمدی برای من ای مهربان چراغ بیاور و یک دریچه که از آن به ازدحام کوچه خوشبخت بنگرم

او پند سهراب رفیق دیرینش را گوش نداد که گفته بود

به سراغ من اگر می آیید،
نرم و آهسته بیایید

مبادا که ترک بردارد
چینی نازک تنهایی من

فروغ آمد و با چراغی از مهربانی و دریچه ای که خوشبختی را فریاد می زد و خانه سیاه را تبدیل به خانه دوست کرد .

کاش شعر زندگی شاعرانی چون فروغ بیشتر داشت تا با اکسیر عشق بر  اسارت و دیوار عصیان کنند و تولد دیگربرای روزگار بسازند

فروغ ,خانه ,دوست ,سهراب ,سیاه ,زندگی ,خانه سیاه ,خانه دوست ,تولد دیگری منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

وبلاگ شرکت پترو کیمیای آکام هیچ خیلی بزرگ سایت تفریحی و سرگرمی هانی مد درسی بلاگ كافي نت مجازي راز خوشبختی آزمایشگاه بذروغلات